8. marec - MDŽ

Prvýkrát sa ženy vrámci medzinárodného dňa žien zišli v roku 1911 v Nemecku, Rakúsko-Uhorsku, Švajčiarsku, Dánsku a Amerike. Žiadali právo na prácu, na odborný výcvik a skoncovanie s diskrimináciou. V povojnovom období komunistický svet redefinoval medzinárodný deň žien v rámci boja proti kapitalizmu a boja za mier. Tomuto účelu napomohol i príbeh Rose Thälmann (komunistky, ktorá prežila koncentračný tábor v Ravensbrücku) o tom, ako sa medzinárodný deň žien oslavoval v roku 1945 i na tomto mieste. Historička Maria Grever poukazuje na možnosť, že tento fakt vyfabrikovali komunistické ženy pre zjavné politické účely.

Práve v roku 1911 sa začala aj tradícia medzinárodných osláv tohto dňa, hoci presný dátum nebol oficiálne stanovený. Tvrdenia o dátume i jeho zdôvodnení sa rozchádzajú – bol to buď 8. marec, alebo 19. marec, zvolený Nemkami, ktoré si takto pripomínali ozbrojené povstanie proti pruskému kráľovi v roku 1848 (panovník totiž neuskutočnil volebné právo žien, hoci im to vo svojich reformách sľúbil). Oslavy prebehli aj v USA, ale v poslednú februárovú nedeľu. Podľa monografie o ženskom pokrokovom hnutí na Slovensku sa však oslavy tohto dňa v Čechách a na Slovensku konali už pred 1. svetovou vojnou: v Prahe roku 1911, v Bratislave (v bývalom Robotníckom dome na Dunajskej ulici) a v niektorých ďalších robotníckych centrách roku 1914. Bratislavské ženy žiadali okrem iného aj všeobecné, rovné a tajné volebné právo, ktorého súčasťou sa malo stať i volebné právo žien.

Počas 1. svetovej vojny mali byť oslavy zakázané. Až v roku 1918 sa mal za oficiálny dátum oslavy ustanoviť 8. marec (podľa stretnutia žien-socialistiek za volebné právo 8. marca 1908 v New Yorku). Na území Slovenska a Čiech sa oslavy obnovili na základe iniciatívy žien-komunistiek roku 1921. KSČ tento deň, bohužiaľ, využila na propagandu komunistického režimu a pokrivenie vedomia obyvateľstva. Organizovala „oslavy“ v rôznych formách – ako demonštrácie, verejné schôdze strany, v období neslobody aj ako ilegálne schôdzky. Prejavy týchto „osláv“ na pracoviskách sú mnohým dôverne známe.

 

 

webmaster, Publikované: 6.3.2008 | Zobrazené: 305
Nastavenia cookies