Deň matiek

Kvety pre mamu

Všetky kvety do rúk mamy,
skladám ako drahokamy.
Za jej lásku, plnú nehy,
za zelené detské brehy.

Za jej štedrosť, starosť v hlave,
za dni šťastné, za dni hravé,
za rozprávky nad kolískou,
za to, že vždy stojí blízko.

 

 

Takto to celé začalo
Deň matiek oslavovali už 250 rokov pred Kristom, v antickom Grécku. V starovekom Grécku to boli oslavy na pamiatku Rhey – matky všetkých bohov. Zvyčajne trvali po dobu troch dní, od 15. do 18. marca.

 

Myšlienka, aby sa tento deň oslavoval medzinárodne a pravidelne vznikla v 20. storočí. V roku 1907 začala kampaň za národný Deň matiek žena menom Anna Jarvisová z Philadelphie. Tento nápad dostala vtedy, keď jej umrela matka, Anna Reese Jarvisová a počas prvého výročia jej úmrtia za ňu dala pani Anna slúžiť bohoslužbu. Bolo to 10. mája 1908. Na druhé výročie, aj vďaka podpore cirkvi, si ľudia v celej Philadelphii pripomenuli Deň matiek. Anna Jarvisová chcela týmto dňom upriamiť pozornosť a obdiv na všetkých rodičov a posilniť rodinné vzťahy, pretože keď jej matka zomrela, cítila, že jej počas života nevenovala dosť pozornosti a zanedbávala ju. Pani Jarvisová začala spolu so svojimi priateľmi vypisovať ministrom, biznismenom a politikom, aby ustanovili národný Deň matiek. Od roku 1911 ho už oslavovali takmer v každom štáte a hádam aj preto prezident Woodrow Wilson v roku 1914 prehlásil Deň matiek za oficiálny sviatok, ktorý sa každoročne bude oslavovať vždy druhú nedeľu v máji „ako verejný výraz našej lásky, úcty a vďaky k matkám.“ Symbolom tohto dňa sa stal najobľúbenejší kvet pani Jarvisovej, klinček.

 

V bývalom Československu sa deň matiek začal sláviť v roku 1923, o čo sa zaslúžila dcéra prezidenta Masaryka, Alica Masaryková, emancipovaná predsedníčka Československého červeného kríža. Tradícia Dňa matiek bola následne obnovená po roku 1989, kedy sa začal sláviť každoročne, v druhú májovú nedeľu v roku. K nemu sa v posledných rokoch pridáva aj Deň otcov (20. júna).

 

webmaster, Publikované: 9.5.2008 | Zobrazené: 255
Nastavenia cookies